Mediteyşıns

mediteyşıns 4

İnsanla insan arasında bir nehir akar. O nehirde iki kere yıkanılmaz.
Sadece yürüdüğün yolun rehberliğini yapabilirsin.
Önce öğren, sonra öğrendiklerini unut.
Hikayelerin görünürlüğüne alan tut. Çok zengin olursun.
Sözcükleri dışlamayan bir sessizlik mümkündür.
Bir iyilik yaptığında öyle bir yere sakla ki kimse bulamasın.
Masumiyet yetişkinlerin de hakkı.
Çiçekleri sulamazsan ölürler.
Anlamı bağlamdan koparma, zarar verirsin.
Çoğu zaman sadece zarar vermemek yeterlidir.
İnsana laf anlatabilirsin ama sisteme laf anlatamazsın.
Adalet yok ama varmış gibi yaşa.
Gerçekliğin kubbesi yok.
Bu dahil tüm genellemeler acımasızdır.
Yaşam bilgiden büyüktür, sanattan da büyüktür.
Yeryüzü ve gökyüzü dosttur ve dost acı söyler.
İyileşmek diye bir şey var ve çıplak gözle gözlemlenebilir.
Tek ihtiyacımız sevgi, o kadar.

2 thoughts on “Mediteyşıns”

 1. Volkan Gunal
   · 

  Tabiatı, insanligi, yasamayı ancak bu görüşlen başarabilirsin! Sevgi ancak dogruyu yakaladığın zaman gerçekleşir. Çok güzel döktürmüşsün Nalancim.

 2. Nalan
   · 

  Sevgi? Tek basina yeter mi?

  Son cumleyi “Tek ihtiyacimiz saygi, o kadar…” yazardim.

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır.