Bir gece rüyamda kalbime bir kitap doğdu. Yaşamı başlatan tohumun yolunu izledim, kelimeler cevap verdi. Esra dinledi, Sahar’ın kulağına üfledi. Sahar cisimleştirdi, Saeed ilişkilendirdi. Andrew İngilizce’ye çevirdi; Julia okudu, inceledi. Diloy filmini çekti. İlhan Abi kitapla birlikte dağıtmak için kavılca buğdayı tohumlarını gönderdi. Yeliz görünür kıldı. Emekler yol oldu, imece ile başlayan yaratma sürecinde çocuk kitabımız “Tohum’un Rüyası” projeye destek verenlerin katkılarıyla basıldı.

Askıda Kitap projesi, ismini Anadolu’da fırınlarda hala yaygın olarak uygulanan askıda ekmek geleneğinden aldı. Ekmek satın alırken fırıncıya fazladan ekmek parası verildiğinde o ekmek askıya çıkıyor ve ihtiyaç duyanlar kimseye sormak zorunda kalmadan ekmeğe ulaşabiliyor.

Kitaplar da ekmek gibi, su gibi olmazsa olmaz. Projemizin amaçları:

– 8 aylık bir emek ve dayanışma ile hazırladığımız kitabımızın basılmasını sağlamak.
– Kitabın arkasındaki zarflara koyacağımız Kars’tan gelen, dünyanın bilinen en eski buğdaylarından, kavılca buğdayının tekrar tüm Anadolu coğrafyasına sembolik de olsa ulaştırılmasını sağlamak ve kaybolan atalık tohumlara böylece dikkat çekmek.
– Kitapların dağıtımında alternatif yollar yaratarak daha fazla çocuğa erişimi sağlamak.
– Kitap edinirken aynı zamanda hediye ederek kitabı almak isteyenlerin tek bir eylemi ile çok katmanlı bir zenginlik yaratmak ve paylaşım kültürünü yaygınlaştırmak.
– Anadolu’da köklü bir şekilde ifadesini bulan ‘Askıda Ekmek’ kültürünü, çağın ihtiyaçlarına göre uyarlayarak kültürel devamlılığa katkıda bulunmak.

IMG_0543 HAKKINDA:

http://gunisigikitapligi.com/wp-content/uploads/2014/08/01.08.2014-Dünya-Kitap.pdf

http://bordobalmumu.blogspot.com.tr/2014/05/tohumun-ruyas-nalan-ozdemir-eren-sahar.htm

Tohumun Rüyası Açık Radyo’da:

Askıda Kitap Facebook iletişim grubu